Układanki i puzzle – jak wspierają rozwój dziecka?
Układanki i puzzle to bardzo popularne produkty, które zna każda mama i każde dziecko. Czy wiecie, że te z pozoru podobne produkty wpływają na rozwój zupełnie innych umiejętności dziecka? Zaskoczenie prawda? Dla większości z nas te produkty są absolutnie takie same. Najczęściej używamy nawet zamiennie słowa puzzle i układanki. Tymczasem jedna mała różnica powoduje, że z punktu widzenia wspierania rozwoju mamy 2 inne produkty. O czym mowa? O sposobie podziału i cięcia ilustracji.

Mały szczegół , a tak znaczący w wspieraniu rozwoju
Układanki są cięte linią prostą. Ilustracja jest podzielona najczęściej na równe kwadraty, ewentualnie prostokąty. Puzzle z kolei są podzielone poprzez nieregularne linie, co powoduje, że każdy z nich ma inny kształt. Wydaje się, mała różnica, wręcz żadna! Cel ten sam – ułożenie ilustracji. Zaskoczę Was jeszcze jednym faktem. Wbrew pozorom to układanki cięte prostą linią są trudniejsze dla dziecka. Kiedy logopeda, która pracowała z moim synkiem doradziła mi zakup układanek i wyjaśniła różnice, także byłam zaskoczona. W domu mieliśmy puzzle i szło nam z nimi całkiem dobrze. Jednak zgodnie z zaleceniem zakupiłam układanki i zaskoczenie! Okazało się, że układanki 4 elementowe są zupełnie innym wyzwaniem dla mojego dziecka niż puzzle. Mimo, że miały mniej elementów niż puzzle z którymi Bruno sobie radził to ułożenie układanki było dla niego wyzwaniem. Musiał chwilę pogłówkować, aby ułożyć je prawidłowo.

Analiza wzrokowa – dlaczego jest tak ważna?
Już wyjaśniam skąd ta różnica i wyzwanie dla dziecka. W układankach ciętych linią prostą kluczem do ułożenia ilustracji jest wyłącznie analiza wzrokowa. Dziecku nie pomoże charakterystyczny kształt puzzla. Nie może się nim zasugerować i w ten sposób szukać elementu, bo każdy z nich jest taki sam – kwadrat o równych krawędziach. Dziecko nie ma więc wyboru, musi analizować detale ilustracji.
Analiza wzrokowa, czyli dostrzeganie detali, podobieństw i różnic w ilustracjach to ważna umiejętność dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki niej dziecko poprzez obserwację i naśladownictwo zdobywa wiedzą o otaczającym świecie – mówiąc kolokwialnie nie tylko widzi, ale i dostrzega otaczające elementy. Potrafi wychwycić, gdzie jest ptaszek, gdzie chmurka, ale i szczegóły jak koła w aucie itd. Jest fundamentem dla późniejszej nauki czytania i pisania – dostrzegania różnic między literami, sylabami. Ćwiczenia analizy wzrokowej są szczególnie istotne dla dzieci objętych terapią logopedyczną, ale z całą pewnością warto wspierać tą umiejętność także dzieciom, których rozwój mowy przebiega prawidłowo. Polecam układanki dostępne w naszej ofercie 1,2,3!Pamiętam Zwierzeta w lesie

Rozwój jakich umiejętności wspieramy?
Układanki wspomagają:
- Analizę wzrokową
- Koncentrację i uwagę
- Umiejętność wnioskowania
- Logiczne myślenie
- Małą motorykę
Puzzle natomiast:
- Małą motorykę
- Koncentrację i uwagę
Jeśli chcecie wesprzeć umiejętność wnioskowania, dostrzegania detali i różnic, logicznego myślenia Waszych dzieci uzupełnijcie swoją domową półkę z grami o układanki. Gwarantuję, że warto!